Kurallar

Lobi Ayarları

Karşılaşma çizelgesinde üst tarafta olan takımın kaptanı oyunu kuracaktır.

Takım kaptanı özel oyun kuracaktır ve aşağıda yazılı kurallar üzerinden kurmakla sorumludur.

Oyun Haritası: Sonsuz uçurum

Oyunun Adı: [Takım 1] v [Takım 2]

Takım Büyüklüğü: 2

Şifre: Takım kaptanı seçtiği bir şifreyi, maç sayfasının yorum bölümünde rakip takıma bildirmelidir.

Oyun Tipi: Turnuva Çekilişi

İzleyiciye İzin Ver: Hiçbiri

Oyunun Tarafları: Bracketta üstteki takım 'Takım 1', bracketta alttaki takım 'Takım 2' olmalıdır.

Oyunu kuran oyuncu önce rakip takımın kaptanını sonrasında kendi takım arkadaşlarını lobiye davet etmelidir.

1. Genel

Bu turnuva BASE ESPOR seçmeleri için yapılmaktadır.

Bu turnuva Riot Games tarafından desteklenmemektedir. 

 

1.1. Oyuncu

Her katılımcı kayıtlı bir Master of Gamers kullanıcısı olmak zorunda olup, birden fazla Master of Gamers hesabına sahip olmamalıdır.
 

1.2. Oyun Hesabı

Tüm Master of Gamers League of Legends oyuncuları oynadıkları sunucudaki en güncel Sihirdar İsimlerini profillerine eklemelidir. Yanlış, eksik veya tarihi geçmiş Sihirdar İsmi duruma göre bir diskalifiye sebebi değildir fakat Master of Gamers Adminleri maçları bekleterek bu Sihirdar İsimlerinin yoksa eklenmesini, yanlış/eksik ise güncellenmesini talep etme hakkına sahiptir. Oyun hesabı, aynı zamanda Sihirdar İsminizdir.
 

1.3. Takım

Bir takım, oyun hesapları doğru bir şekilde girilmiş, en az 5 oyuncudan oluşmalıdır. Bir takımın etkin olmayan oyuncular kullandığı ortaya çıkarsa, takım diskalifiye edilebilir. Her takımda en fazla 2 yedek oyuncu bulunabilir. Takıma dahil oyuncular bir turnuva içerisindeki her turda değişiklik gösterebilir ancak aynı tur içerisinde oynamış olan 5’li o turun diğer maçlarında da oynamak zorundadır, oyuncu değişimi yasaktır.
 

1.4. Sponsorluk ve Ortaklıklar

Master of Gamers yönetimi, genel olarak pornografik, uyuşturucu kullanımı veya diğer yetişkin ürünleri ile tanınan sponsorlar/ortaklıklar ile ortaklık yapan takımları Master of Gamers Play etkinliklerine katılmaktan herhangi bir zamanda yasaklama veya engelleme hakkını saklı tutar.
 

1.5. Master of Gamers Adminleri ile İletişime Geçmek

Master of Gamers Adminleri ile iletişime geçmenin tek resmi yolu Master of Gamers Discord sucnusudur.
 

2. Ayarlar

2.1. Sunucu

Tüm maçlar, Türkiye sunucusunda oynanmalıdır.
 

2.2. Ekran Görüntüleri

Kazanan takım kazandığına dair ekran görüntüsünü siteye yüklemek zorundadır.

Ekran görüntüsü maç skorunu gösterecek şekilde olmalıdır. Bu ekran görüntüsünde hangi takımın kazandığı açık bir şekilde görülebilir olmalıdır.

Ekran görüntülerinin maç sayfalarına yüklenmesi gerekmektedir.

Ekran görüntülerinde oynama yapmak; şampiyon seçimlerini gizleme, maç skorlarını değiştirme gibi olaylar diskalifiye sebebidir.
 

3. Maç Kuralları
 

3.1. Oyun Modu

Tüm maçlar Turnuva Çekilişi seçim modu kullanılarak oynanmalıdır (aksi belirtilmedikçe).
 

3.2. Taraf Seçimi

Eşleşmede üst sırada olan takım mavi, eşleşmede alt sırada olan takım kırmızı tarafta oynamalıdır. Final maçında ise ilk maçta eşleşmede üst sırada olan takım mavi, eşleşmede alt sırada olan takım kırmızı tarafta oynar. İkinci maçta taraflar yer değiştirir ve eşleşmede üst tarafta olan takım kırmızı, alt tarafta oynayan takım ise mavi tarafta oynar. Oyun üçüncü maça uzarsa taraf seçimi için ilk iki maçtaki toplam kill skoruna bakılır. Daha fazla kill skoruna sahip olan takımın taraf seçme hakkı olacaktır.
 

3.3. Maça Gelmemek

Her takım maç başlamadan 15 dakika önce maç sayfasında hazır bulunmalıdır.

Her takımın maç lobisine girmesi için 5 dakikası bulunmaktadır. (Maç başlangıç saati (maç sayfasında görülebilir) +5 dakika). Eğer sadece birkaç oyuncu eksikse, turnuva hakemi daha fazla süre tanımak için karar verebilir. Maça maç sayfanızda belirtilen saatten daha önce başlamanızda bir sakınca yoktur fakat bunun için iki takımın da anlaşması gerekmektedir ve hakemlere haber verilmelidir.
 

3.4. Oyun Hazırlıkları

3.4.1. Teknik Problemler

Oluşabilecek tüm problemler maç başlamadan önce çözülmelidir. Tüm katılımcılar bağlantı veya donanımlarından kendileri sorumludur.
 

3.4.2. İletişim

Takımların bütün iletişimi maç sayfaları üzerinden yapılacaktır maç sayfası dışındaki yerlerde yapılan iletişim ve anlaşmalar hakemler tarafından geçerli sayılmayacaktır.
 

3.4.3. Katılımcılar

Turnuvaya katılmadan önce tüm katılımcılar bir takıma dahil olmalıdır.
 

3.4.4. Placeholders (Seçim ekranında olmayan bir şampiyon yerine temsili başka bir şampiyon seçmek)

Her takımın bir BO3 maçlarında harita başına 2 placeholder kullanmasına izin verilir, BO1 maçlarda ise harita başına yine 2 placeholder kullanmasına izin verilir. Eğer bir placeholder yapmanız gerekiyorsa şampiyon seçimi yapmadan önce site üzerindeki maç sayfası üzerinden bunu rakibinize ve turnuva hakemine bildirmeniz gerekmektedir. Placeholder sadece oyuncunun takım arkadaşının seçmesini istediği şampiyona sahip olmadığı durumlarda kullanılabilir. Oyuncu placeholder için rastgele bir şampiyon seçebilir. Placeholder kullanılması durumunda seçilen şampiyonun açık bir şekilde hangi şampiyon olduğu belirtilmek zorundadır. Rakibinizi bilgilendirdiğinizde ve şampiyon kilitlendiğinde seçim/yasaklamaya devam edilmelidir. Seçim yasaklama ekranı tamamlandığında Placeholder kullanıldığında bu işlemi yapan oyuncu bir ekran görüntüsü alarak maçı terk etmeli ve bu ekran görüntüsünü maç sayfasına yüklemeli ardından lobiye tekrar katılmalıdır. Sonrasında seçim/yasaklama ekranı yeniden başlamalı ve her oyuncu aynı seçim/yasaklamaları yapmak zorundadır, fakat placeholder kullanan oyuncu daha önce rakibine belirttiği şampiyonu seçmelidir. Yasaklanan bir şampiyonu placeholder olarak kullanmak mümkün değildir.
 

3.4.5. Oyuncu Değişimi

Seçim/yasaklama ekranı başladıktan sonra oyuncu değişikliği yapmak mümkün değildir.

Maç serilerinden 2 maç arasında oyuncu değişikliği yapmaya izin verilmektedir.
 

3.4.6. Oyuncu Sayısı

Maçın oynanabilmesi için iki tarafında 5 oyuncuya sahip olması gerekmektedir.
 

3.4.7. Maçın Bozulması

Maçın bozulması tamamen yasaktır. Eğer bir oyuncu oyuna bağlanamadıysa ve takımın duraklatma süresi bittiyse maç 4v5 olarak devam etmelidir.
 

3.4.8. Bir Oyuncunun Yerine Başka Bir Oyuncu Oynatılması

Bir turnuva maçı sırasında bir oyuncunun hesabından başka bir oyuncunun oynaması tamamen yasaktır. Bir kanıt ile durumun kanıtlanması halinde, oyuncu ve takım  hakem komitesinin vereceği karar doğrultusunda cezalandırılır.
 

3.4.9. Duraklatma

Maçı duraklatmak sadece ciddi sorunlar halinde geçerlidir, bağlantı veya donanım problemleri gibi.

Her takımın 10 dakika duraklatma hakkı bulunmaktadır.

Herhangi bir takım için duraklama süresi 5 dakikayı geçerse, turnuva hakemlerine haber vermek zorunludur.

Master of Gamers Adminleri, herhangi bir başka sorun olması durumunda maç sırasında duraklama talebinde bulunma hakkına sahiptir. Maçı duraklatmak için kullanılan süre, duraklatma talep edilen takımın duraklatma süresinden sayılmaz.

Daha uzun bir süreye ihtiyaç duyulması halinde, izin istemek için bir Master of Gamers Adminine başvurulması zorunludur. Rakip takım ayrıca bir Admin ile iletişime geçmeden önce uzun duraklatmaya izin verebilir, ancak duraklama süresini uzatmak için bir anlaşmaya varılması durumunda daha sonraki itirazlar dikkate alınmayacaktır.

Duraklatma süresinin kötüye kullanılması, cezaya veya doğrudan takım diskalifiyesine yol açabilir. Kötüye kullanımı kanıtlayan ekran görüntülerinin hepsinin maç sayfasına yüklenmesi gerekmektedir.
 

4. Oyun İçi Davranış

4.1. Sportmenlik

Tüm katılımcılar sportmence davranmak zorundadır. Master of Gamers Adminleri, davranışının sportmenlik dışı olduğu görülen bir takımı diskalifiye etme hakkına sahiptir.
 

4.2. Hakaret ve Tacizler

Tüm katılımcılar, bir Master of Gamers maçı oynarken profesyonel olarak davranmak zorundadır. Hakaret ve taciz durumunda, durumun kanıtını içeren bir ekran görüntüsü alınıp maç sayfasına yüklenmelidir.
 

5. Izleyiciler

5.1. Lobi izleyicileri

Izleyicilere izin verilmemektedir.

Master of Gamers Adminleri her zaman izleme hakkına sahiptir.
 

5.2. Sunum

Bir Master of Gamers maçının yayınlanmasına yalnızca Master of Gamers yönetimi onayı kapsamında izin verilir. Onay almak için lütfen WhatsApp canlı destek hattı ile iletişime geçiniz.
 

6. İllegal Eylemler

6.1. Aldatma

Master of Gamers Adminlerini veya diğer katılımcıları yanlış veya sahte ifadeleri, bilgileri, medyalarını veya verilerini kullanarak aldatmaya yönelik girişimlere izin verilmeyecek ve cezaya yol açacaktır.
 

6.2. Sahte Maç Sonuçları

Yanlış maç sonucu girilmesi cezaya yol açacaktır.
 

6.3. Sahte Maç Medyası

Ekran görüntülerinin herhangi bir şekilde manipüle edilmesi yasak olup cezaya yol açacaktır
 

6.4. Hile Kullanımı

Master of Gamers maçlarında herhangi bir şekilde hile yapmak yasaktır. Herhangi bir hile girişimi diskalifiye ve ilave cezalara yol açacaktır.
 

7. Master of Gamers Adminleri

Master of Gamers Adminleri, gerekli gördüklerinde kuralları sportmenlik kapsamında geçersiz kılma hakkına sahiptir.

Master of Gamers Adminlerinin kararları ve beyanları her zaman resmi olup ve tüm katılımcıların talimatlarını yerine getirmesi zorunludur.
 

7.1. Cezalar

Genel olarak bir oyuncunun suçlu olduğu kanıtlanmadıkça masumdur, ancak açık bir şekilde kuralların ihlal edilmesi durumunda hakem komitesi tarafından verilecek karar doğrultusunda cezalandırılır. Bir oyuncunun hile/bug/script kullandığını düşünüyorsanız video kanıtlarınız ile WhatsApp canlı destek hattına başvurmanız gerekmektedir.
 

7.2. Kural Değişikliği

Master of Gamers adminleri kural değişikliği hakkını gizli tutar.


8.0 Ödüller

Turnuva ödülleri turnuva bittikten sonraki  60-90 iş günü içerisinde gönderilir. 

ROUND 1
 • Team Name

  Team Name

 • Team Name

  Team Name

Yari Final
 • Team Name

  Team Name

Final
 • Team Name

  Team Name

 • Team Name

  Team Name

ROUND 1
 • Team Name

  Team Name

 • Team Name

  Team Name

Yari Final
 • Team Name

  Team Name

 • Team Name

  Team Name

Final
 • Team Name

  Team Name

 • Team Name

  Team Name